Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejznámější nemoci

Psitakóza (papouší nemoc) - otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i z nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva. Může se dostavit i průjem a uhynutí je velmi rychlé. Ptáci, kteří překonají toto stadium bez léčení, se stávají chronicky nemocnými.

Salmonelóza - ptáci se nakazí hlavně zamořeným krmivem nebo vodou či přímým kontaktem s nemocným ptákem. Průběh je rychlý, andulka ztrácí tělesné tekutiny při průjmu. U chronického onemocnění dochází k otoku kloubů a šlach, ke slabosti, ospalosti. Ochranou před zavlečením této nemoci, jé péče o nezávadnost krmiva a vody k napájení a také izolace nových nakoupených ptáků a jejich opakované laboratorní vyšetření.

Střevní paraziti - nejčastější jsou škrkavky, jde o oblé červy, parazitující v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí nejspíše krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, obsahujícím vajíčka škrkavek. U postižených andulek se střídá průjem a zácpa, ztráta chuti k přijímání krmiva, ospalost, bolestivé reagování na dotyk, rychlé hubnutí. Včas zjištěné onemocnění je dobře léčitelné prostředky, které jsou u nás k dispozici např. Helmirazin. Léčbu je však třeba provádět v souladu s dalšími opatřeními, zejména s pečlivým vyčištěním voliéry a její dezinfekce.

Zevní paraziti - VÁPENKA - vyvolává parazitický roztoč ptačí svrab. U andulek se toto onemocnění projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby proděravělá s viditelnými dírkami (chodbičkami), kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá. Podobné změny jsou i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohovitých šupinek. Někdy bývá ložiskově postižena i některá opeřená část těla okolí kloaky. V pokročilejším stádiu ptáci chátrají, často je možné pozorovat obtížné dýchání. Onemocnění je dobře léčitelné. Andulce postižená místa potírejte pomocí vatové tyčinky rostlinným olejem nebo jiným tukem (sádlo, máslo) aby došlo k udušení těchto roztočů. Místa potírejte minimálně 3 denně po dobu nejméně 7 dnů. Před a po léčbě by bylo dobré klec vydezinfikovat např. ARPALITEM (netoxický antiparazitární přípravek s dlouhodobým účinkem, může se s ním postříkavat i peří, aplikujte jednou týdně), vyměnit všechny bidélka či větvičky, protože pod kůrou se tyto roztoči zdržují také.

Zvětšení štítné žlázy - patří mezi neinfekční nemoci. Projevuje se se unavitelností andulky. Ztrácí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání při námaze a v konečné fázi nemoci i v klidu. Při dýchaní andulky vydávají zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Při léčení přidáváme do vody jodové preparáty.

Dna - je nemoc vyskytující se především u andulek chovaných doma. Předpokládá se že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách. Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem, vždy pro ptáka silně bolestivé. Andulky jsou skleslé, unavitelné a nevydrží stát na obou nohách.Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný. Obvykle zde dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít za nevhodné léčení k uhynutí. Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, např. ALKALIT. Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Velmi dobrá naděje na vyléčení.

Permanentní pelichání - toto je časté onemocnění u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Nejde o specifickou nemoc, ale pouze o přizpůsobování trvale teplému a suchému prostředí. Doporučuje se pobyt andulky na otevřeném prostoru s dodržením přiměřeně délky nočního spánku v chladnějším prostředí.

Vytrhávání peří - bývá u andulek časté jako doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo jinými kožními cizopasníky. Může jít i o postižení kůže a peří plísněmi. Léčba by se měla zahájit až po vyšetření veterinářem. Prostředky na peří by se neměli používat mastné, protože většina andulek zamaštěné peří vytrhává.

Francouzské pelichání - nemoc zabývající se opařením. Tato nemoc není léčebně ovlivnitelná. U mladých ptáků krátce po opuštění budek nebo těsně před tím intenzivně pelichají brky nebo peří z křídel či ocasu a nové peří buď nenaroste nebo zdravotně postižený. Je typické, že brky obsahují sraženou krev což ukazuje na skutečnost, že ještě v době vypadnutí byly "živé". Bylo zjištěno že po vyšetření krve dochází k prudkému snížení počtu červených krvinek.

Francouzské pelichání není: - infekcí způsobenou bakteriemi, plísněmi nebo viry - napadením parazity - nedostatkem vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, tuků nebo uhlovodanů Faktory podporující francouzské pelichání: - malá hygiena chovu - stres z důsledku přemnožení a také předčasné snášky a rozmnožování mimo sezónu - výběr andulek pro výstavy - rodičovské páry s francouzským pelicháním produkují potomky s touto nemocí snadněji - krmení s nadbytkem rybího tuku Dosud ještě není pořádně odhalena příčina a snad do budoucna bude i nalezena vhodná a účinná léčba.

Zánět volete - je nemoc častá zejména u samců - samotářů. Onemocnění vzniká po vytrhování potravy a po jejím opětném sezobávání. Může však vzniknout i u párů, které se krmí závadným krmivem nebo starší vaječnou míchanicí nebo sezobnutím straších zkažených zbytků potravy. Objem volátka je nadměrně zvětšen, naplněn vodnatým obsahem a andulka pokud může tento obsah vyvrhuje. Stěna volátka je na pohmat v těchto místech zesílená a obsah volátky odporně páchne nebo je zpěněný. Pták má z pravidla průjem a rychle ztrácí síly. Jedná se o infekční příčinu, často bývá zjištěna přítomnost kvasinek nebo plísní. Někdy bývá příčinou pozření nestravitelných předmětů jako je kousek vaty, textilie, úlomky umělé hmoty a to zabraňuje v průchodu krmiva do žaludku. Vyšetření provádí především veterinář. Vzácněji dochází k chronickému rozšíření volete, kdy dutina volete je přeplňována do neobvyklých rozměrů krmivem. Stěna volete je ztenčena a obsah volete je pevný. Andulák má neomezenou chuť k příjmu potravy, přitom však je přístup krmiva z volete do žaludku omezen a pták chátrá, protože stěna volete je ochablá. Ani operativní zákrok nemá v tomto případě velkou naději.

Průjmy - pokud andulka má průjem z důsledku nevhodné stravy (andulka je normálně čilá a má zájem o krmivo) lze andulce podávat živočišné nebo dřevěné uhlí, větvičky ovocných stromů. za každé situace odebereme zelené krmivo jako je salát, listy pampelišky atd. Pokud je andulka skleslá, ospalá, nemá zájem o krmivo ihned vyhledejte veterináře. Nezapomeňte si vzít s sebou vzorek trusu na čistý papír nezbytný pro laboratorní vyšetření.

Zadržení vejce - příčinou může být podchlazení v průběhu snášky, prodělané záněty vejcovodu, nepříznivý tvar nebo velikost vejce, někdy i nedostatečně zvápněná skořápka, tedy pružné vejce a také křečovité stažení vejcovodu. Postižené samičky zaujímají vodorovnou polohu, hlavu natahují dopředu a obtížně dýchají. Není-li pták vyčerpán, často pomáhá jeho přemístění do prostředí s teplotou 30 - 32 °C k uvolnění křeče a snesení vejce. Pokud ani toto nepomůže vyhledáme veterináře.

Nádorové bujení - projevuje se zejména u starších andulek. V převážně se jedná o nádory tukové tkáně - lipomy. Jde o nádor nezhoubný přesto však může dosáhnout takové velikosti, že znemožňuje jakýkoli pohyb andulky. Operativní odstranění nádoru, pokud se vyskytuje v podkoží, je dobře možné a prakticky bez rizika. U samečků - samotářů se často objevují nádory varlat dosahující velikosti zabraňující normální funkci střev. Dutina břišní bývá silně vyklenuta ke kloace a zřetelně zeslabenými břišními stěnami prosvítají vnitřnosti. U nepříliš pokročilých případů pomáhají ženské pohlavní hormony, podávané injekčně. Operativní odstranění varlat bývá obtížné ale proveditelné.

Zlomeniny - u andulek chovaných v bytě se vyskytují poměrně často. Postihují buď křídla nebo neosvalenou část nohy. Zlomené křídlo (pokud se nejedná o otevřenou zlomeninu) fixujeme k tělu ve správném zaúhlení kostí dvěma pásky leukoplasti a andulku umístíme do malé klícky. Zlomeniny se hojí u andulek zpravidla rychle. Po 7 - 10 dnech můžeme leukoplast odmočit a zkontrolovat postup hojení. Pokud je hojení u konce necháme andulku ještě asi týden v samostatné kleci. Při ošetření zlomeniny nožičky, pokud se týká neosvalené části a nejedná li se o otevřenou zlomeninu, zafixujeme nožičku páskem leukoplastu naplocho a přečnívající konce lehce smačkáme podle nožičky. Je důležité zachovat správné zaúhlení stojící nožičky a aby lomové konce na sebe nasedaly v ose. Otevřené zlomeniny necháme raději ošetřit veterinářem, naděje na vyléčení je při operativním ošetření dobrá. Krácení drápků - hranice střihu určíme podle dostupu dřeňových cév. Rovina stříhu má s osou drápků svírat tupý úhel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Proč holky od andulek se chovají zvláště

(Šupolík Štěpán , 4. 10. 2021 19:33)

Dobrý den mohl bych se zeptat. Moje andulka má 3 roky a teď měla narozeniny ale když jí dám do klece takovou tičinku se zrnim tak to ohlodá to ohlodá na zem poradíte mi prosím

Proč holky od andulek se chovají zvláště

(Šupolík Štěpán , 1. 10. 2021 8:25)

Dobrý den mohl bych se zeptat proč pták si škube ocas a pak nelítá

Chouleni v rohu

(Fridrich , 26. 9. 2021 11:54)

Jedna z nasich andulek se chouli v rohu, nevim jestli ji a pile kazdopadne je to abnormalni chovani.

Andulka

(Grace, 23. 5. 2021 18:05)

Dobrý den, vy co máte problém s andulkou když pípá ( zní to že naříká).
Tak udělejte to, že ji nechte prolítnout po pokoji, obýváku nebo v kuchyni. Záleží na tom kde ji máte, nechte ji prolítnout po místnosti a potom ji nechte 2-5 min. odpočinout a potom ať znovu lítá. Nechte ji takto prolítávat alespoň hodinu, jak se vám bude chtít.
Andulku tím unavíte a přestane pípat (naříkat).
Já jsem to dneska takto udělala a je klid.
Samička se samečkem sedí v kleci, jsou v klidu, potichu a spokojený.
Doufám že vám toto pomůže.

Andulka

(Grace, 23. 5. 2021 14:12)

Dobrý den, máme doma dvě andulky samičku a samečka.
Samička každý den i noc pípá (zní to jako by naříkala).
Už to dělá asi měsíc.
Mohly by jste mi napsat co si o tom myslíte.

Bobky

(Karolína, 12. 4. 2021 20:56)

Dobrý den moje Andulka na v trusu takové malé kuličky jako nestrávené zrní. Myslím si že to může být to mohly být ty zrníčka protěže máme andulku asi měsíc a začíná být agresivní ale četla jsem na internetu nemoci andulek a mohlo by to být špatné trávení a později i Štítná žláza. Mohly byste mi napsat co si o tom myslíte

pomoc :)

(agapornis, 2. 3. 2021 10:41)

Dobrý den, mám doma dva agapornise sestra je dostala v osmi letech a tak se o ně vůbec nestarala. S výchovou jsme začali před rokem a jen jeden papoušek se nechá podržet. Právě na něm jsem dnes ráno zahlédla takový hnědy až žlutyý flek (vystoulý). Vůbec nevím co mám dělat protože u veterináře jsme nikdy nebyli a papoušci nejsou ochočeni.Děkuji

Andulka

(Janka, 14. 5. 2020 21:50)

Dobrý deň. Moja andulka celebnoci vydáva prenikavý piskot, akoby knucanie neviete o co by mohlo ísť?

Re: Andulka

(Hrubá hana , 11. 11. 2020 11:51)

mám anduláčka 5měsíců , je čilý , povídá , zobe , pije , létá , ale vydává zvuky jako klokotání , a když zabouchám do stolu , tak toho nechá , ale potom zase , v noci ne

Andulka

(JiraHa5, 16. 8. 2020 1:18)

Mam prozbu mam andulku ktera poletovala a poškodila oko apochroumala křidlo a vypada to že to ma vykloubene tak se chci zeptat jestli se to da nejak vylečit dekuju prosim pomoc

Andulka krvácení z vnitřní strany obou křídel

(René, 12. 7. 2020 10:15)

Dobrý den,

v pátek jsme si přivezli andulku od chovatele, byla v pořádku. Doma jsme ji vpustili z přepravky do klece a chvíli splašeně poletovala, posléze ji začala jemně téct krev z vnitřních stran křídel - nedokážu říct, jestli z okrajů nebo ze strany více k tělu. Po chvíli se krvácení zastavilo a andulka se zklidnila, v sobotu vše proběhlo v pořádku a dnes v noci opět andulka splašeně začala poletovat po kleci a našly jsme nové kapky krve a okraj křídla měla více zbarvený krví. Můžete mi prosím poradit o co může jít, případně, co mohu podniknout, abych andulce pomohl?

Děkuji za reakci.

Andulka

(Jana , 9. 7. 2020 14:08)

Andulka ma špinavou hlavu od melounu jak ji můžu umýt?

průjem a ztráta peří

(Andulka, 13. 6. 2020 9:19)

Máme andulku, v srpnu jí budou 2 roky, poslední dobou má řídkou stolici a ve velké míře začala ztrácet nejdříve prachové peří a teď už i vrchní, které nestíhá dorůstat (za chvíli bude nejspíš uplně nahatá), už nemůže ani létat, jinak ale stále žere a pije uplně normálně a brebentí jak o život, jenom občas je malinko unavenější tak víc spí a odpočívá. Nevíte co by mohlo pomoct a jestli se s tím dá vůbec něco dělat? Děkuji

Andulka

(Martinforejt4@gmail.com , 23. 5. 2020 20:15)

Andulka vydavala divne zvuky a spadla z bydylkaLezi na dne klece a obtizne se hybe. Mam ji 6 let

Bolavé nohy

(Nikola, 5. 4. 2017 18:30)

Prosím vas moje Andulka si porad Krči nohy a protahuje co mám dělat

Re: Bolavé nohy

(Ksjsvrgdjdjdbsvshsksejhjsjdghsjskallaoauezdhdbvsbwnakwrv, 23. 5. 2020 17:41)

No... Naše andulka si taky protahuje nohy, ale nekrčí je...

Zánět vole?

(Er3k, 22. 4. 2020 11:42)

Moje andulka (holka) je březí má zvětšené vole ale je to zánět nebo je to tím že je březí?

Prosím pomoc!!!

(Michaela, 14. 4. 2020 20:54)

Dobrý den mám strach o mého papouška(andulka kluk)
Babička ji totiž našla venku a dala jí nám protože máme
Plno papoušků. Byla mezi ostatními papušky ale nelíbilo
Se jí tam tak jsem si ji dala do pokoje.Byl zdravý a fit ale
Najednou se začal "dusit". Už se nedusí ale sedí na větvi
A je ÚPLNĚ SKLESLÝ!!! Když jí tak je ÚPLNĚ zobákem u
Toho jídla. Babička ho našla a byl už starší. Umírá ??? A
Jestli ano, jak udělat aby netrpěl?? Děkuji za odpověď

zlomená noha?

(andulka, 11. 4. 2018 16:37)

dobry den muj syn skřípnul andulce maliko nihy ve skrini opravdu malinko , andulka troššku křičela tak pak sme rychle skrín otevreli a vyleltěla na vetev chvili měla nohu skrčenou myslím že jí bolela , potom si jí ještě jakoby kousala a má tam, myslím sedřenou kužičku protože tam je maliko krve, po 35 sekudnách co se jí to stalo byla strašně načepířená ( jako když se zlobí..) ale pořád je načepířená ale ne tolik ,ted už stojí normálně na obou 2 nohách , jí a pije normálně ale přece mám o ní strach je mladá jsou jí 2 roky je ochočená neradi bychom o ni přišli

za vaší radu moc děkuju , jedná se o zlomeninu nebo jen pohmožděninu ?