Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejznámější nemoci

Psitakóza (papouší nemoc) - otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i z nosních otvorů. Velmi rychle nastupuje ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva. Může se dostavit i průjem a uhynutí je velmi rychlé. Ptáci, kteří překonají toto stadium bez léčení, se stávají chronicky nemocnými.

Salmonelóza - ptáci se nakazí hlavně zamořeným krmivem nebo vodou či přímým kontaktem s nemocným ptákem. Průběh je rychlý, andulka ztrácí tělesné tekutiny při průjmu. U chronického onemocnění dochází k otoku kloubů a šlach, ke slabosti, ospalosti. Ochranou před zavlečením této nemoci, jé péče o nezávadnost krmiva a vody k napájení a také izolace nových nakoupených ptáků a jejich opakované laboratorní vyšetření.

Střevní paraziti - nejčastější jsou škrkavky, jde o oblé červy, parazitující v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí nejspíše krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, obsahujícím vajíčka škrkavek. U postižených andulek se střídá průjem a zácpa, ztráta chuti k přijímání krmiva, ospalost, bolestivé reagování na dotyk, rychlé hubnutí. Včas zjištěné onemocnění je dobře léčitelné prostředky, které jsou u nás k dispozici např. Helmirazin. Léčbu je však třeba provádět v souladu s dalšími opatřeními, zejména s pečlivým vyčištěním voliéry a její dezinfekce.

Zevní paraziti - VÁPENKA - vyvolává parazitický roztoč ptačí svrab. U andulek se toto onemocnění projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby proděravělá s viditelnými dírkami (chodbičkami), kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá. Podobné změny jsou i na prstech, kde dochází k silnému bujení rohovitých šupinek. Někdy bývá ložiskově postižena i některá opeřená část těla okolí kloaky. V pokročilejším stádiu ptáci chátrají, často je možné pozorovat obtížné dýchání. Onemocnění je dobře léčitelné. Andulce postižená místa potírejte pomocí vatové tyčinky rostlinným olejem nebo jiným tukem (sádlo, máslo) aby došlo k udušení těchto roztočů. Místa potírejte minimálně 3 denně po dobu nejméně 7 dnů. Před a po léčbě by bylo dobré klec vydezinfikovat např. ARPALITEM (netoxický antiparazitární přípravek s dlouhodobým účinkem, může se s ním postříkavat i peří, aplikujte jednou týdně), vyměnit všechny bidélka či větvičky, protože pod kůrou se tyto roztoči zdržují také.

Zvětšení štítné žlázy - patří mezi neinfekční nemoci. Projevuje se se unavitelností andulky. Ztrácí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání při námaze a v konečné fázi nemoci i v klidu. Při dýchaní andulky vydávají zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Při léčení přidáváme do vody jodové preparáty.

Dna - je nemoc vyskytující se především u andulek chovaných doma. Předpokládá se že jde o metabolickou poruchu a současně o poruchu funkce ledvin. Projevuje se vystupujícími uzlíky v okolí kloubů a šlach na nohách. Tyto uzlíky jsou bílé barvy se začervenalým okolím a otokem, vždy pro ptáka silně bolestivé. Andulky jsou skleslé, unavitelné a nevydrží stát na obou nohách.Močový podíl trusu je v akutní fázi onemocnění velmi řídký a značně objemný. Obvykle zde dochází k záměně za průjem. V tomto případě může dojít za nevhodné léčení k uhynutí. Při léčebných zákrocích je třeba vyprázdnit vzniklé uzlíky na nohách po důkladné dezinfekci propíchnutím vypálenou jehlou a vymačkáním. Úleva pro andulku je téměř okamžitá, ale je třeba počítat s opakovaným zhoršením. Tuto léčbu je třeba doplnit podáváním prostředků ovlivňujících rozpustnost kyseliny močové, např. ALKALIT. Souběžně s těmito léčebnými zákroky je třeba vyloučit z krmné dávky živočišnou bílkovinu a po dobu akutních příznaků nepodávat žádné vitamínové doplňky. Velmi dobrá naděje na vyléčení.

Permanentní pelichání - toto je časté onemocnění u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Nejde o specifickou nemoc, ale pouze o přizpůsobování trvale teplému a suchému prostředí. Doporučuje se pobyt andulky na otevřeném prostoru s dodržením přiměřeně délky nočního spánku v chladnějším prostředí.

Vytrhávání peří - bývá u andulek časté jako doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo jinými kožními cizopasníky. Může jít i o postižení kůže a peří plísněmi. Léčba by se měla zahájit až po vyšetření veterinářem. Prostředky na peří by se neměli používat mastné, protože většina andulek zamaštěné peří vytrhává.

Francouzské pelichání - nemoc zabývající se opařením. Tato nemoc není léčebně ovlivnitelná. U mladých ptáků krátce po opuštění budek nebo těsně před tím intenzivně pelichají brky nebo peří z křídel či ocasu a nové peří buď nenaroste nebo zdravotně postižený. Je typické, že brky obsahují sraženou krev což ukazuje na skutečnost, že ještě v době vypadnutí byly "živé". Bylo zjištěno že po vyšetření krve dochází k prudkému snížení počtu červených krvinek.

Francouzské pelichání není: - infekcí způsobenou bakteriemi, plísněmi nebo viry - napadením parazity - nedostatkem vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, tuků nebo uhlovodanů Faktory podporující francouzské pelichání: - malá hygiena chovu - stres z důsledku přemnožení a také předčasné snášky a rozmnožování mimo sezónu - výběr andulek pro výstavy - rodičovské páry s francouzským pelicháním produkují potomky s touto nemocí snadněji - krmení s nadbytkem rybího tuku Dosud ještě není pořádně odhalena příčina a snad do budoucna bude i nalezena vhodná a účinná léčba.

Zánět volete - je nemoc častá zejména u samců - samotářů. Onemocnění vzniká po vytrhování potravy a po jejím opětném sezobávání. Může však vzniknout i u párů, které se krmí závadným krmivem nebo starší vaječnou míchanicí nebo sezobnutím straších zkažených zbytků potravy. Objem volátka je nadměrně zvětšen, naplněn vodnatým obsahem a andulka pokud může tento obsah vyvrhuje. Stěna volátka je na pohmat v těchto místech zesílená a obsah volátky odporně páchne nebo je zpěněný. Pták má z pravidla průjem a rychle ztrácí síly. Jedná se o infekční příčinu, často bývá zjištěna přítomnost kvasinek nebo plísní. Někdy bývá příčinou pozření nestravitelných předmětů jako je kousek vaty, textilie, úlomky umělé hmoty a to zabraňuje v průchodu krmiva do žaludku. Vyšetření provádí především veterinář. Vzácněji dochází k chronickému rozšíření volete, kdy dutina volete je přeplňována do neobvyklých rozměrů krmivem. Stěna volete je ztenčena a obsah volete je pevný. Andulák má neomezenou chuť k příjmu potravy, přitom však je přístup krmiva z volete do žaludku omezen a pták chátrá, protože stěna volete je ochablá. Ani operativní zákrok nemá v tomto případě velkou naději.

Průjmy - pokud andulka má průjem z důsledku nevhodné stravy (andulka je normálně čilá a má zájem o krmivo) lze andulce podávat živočišné nebo dřevěné uhlí, větvičky ovocných stromů. za každé situace odebereme zelené krmivo jako je salát, listy pampelišky atd. Pokud je andulka skleslá, ospalá, nemá zájem o krmivo ihned vyhledejte veterináře. Nezapomeňte si vzít s sebou vzorek trusu na čistý papír nezbytný pro laboratorní vyšetření.

Zadržení vejce - příčinou může být podchlazení v průběhu snášky, prodělané záněty vejcovodu, nepříznivý tvar nebo velikost vejce, někdy i nedostatečně zvápněná skořápka, tedy pružné vejce a také křečovité stažení vejcovodu. Postižené samičky zaujímají vodorovnou polohu, hlavu natahují dopředu a obtížně dýchají. Není-li pták vyčerpán, často pomáhá jeho přemístění do prostředí s teplotou 30 - 32 °C k uvolnění křeče a snesení vejce. Pokud ani toto nepomůže vyhledáme veterináře.

Nádorové bujení - projevuje se zejména u starších andulek. V převážně se jedná o nádory tukové tkáně - lipomy. Jde o nádor nezhoubný přesto však může dosáhnout takové velikosti, že znemožňuje jakýkoli pohyb andulky. Operativní odstranění nádoru, pokud se vyskytuje v podkoží, je dobře možné a prakticky bez rizika. U samečků - samotářů se často objevují nádory varlat dosahující velikosti zabraňující normální funkci střev. Dutina břišní bývá silně vyklenuta ke kloace a zřetelně zeslabenými břišními stěnami prosvítají vnitřnosti. U nepříliš pokročilých případů pomáhají ženské pohlavní hormony, podávané injekčně. Operativní odstranění varlat bývá obtížné ale proveditelné.

Zlomeniny - u andulek chovaných v bytě se vyskytují poměrně často. Postihují buď křídla nebo neosvalenou část nohy. Zlomené křídlo (pokud se nejedná o otevřenou zlomeninu) fixujeme k tělu ve správném zaúhlení kostí dvěma pásky leukoplasti a andulku umístíme do malé klícky. Zlomeniny se hojí u andulek zpravidla rychle. Po 7 - 10 dnech můžeme leukoplast odmočit a zkontrolovat postup hojení. Pokud je hojení u konce necháme andulku ještě asi týden v samostatné kleci. Při ošetření zlomeniny nožičky, pokud se týká neosvalené části a nejedná li se o otevřenou zlomeninu, zafixujeme nožičku páskem leukoplastu naplocho a přečnívající konce lehce smačkáme podle nožičky. Je důležité zachovat správné zaúhlení stojící nožičky a aby lomové konce na sebe nasedaly v ose. Otevřené zlomeniny necháme raději ošetřit veterinářem, naděje na vyléčení je při operativním ošetření dobrá. Krácení drápků - hranice střihu určíme podle dostupu dřeňových cév. Rovina stříhu má s osou drápků svírat tupý úhel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Andulka

(Grace, 23. 5. 2021 18:05)

Dobrý den, vy co máte problém s andulkou když pípá ( zní to že naříká).
Tak udělejte to, že ji nechte prolítnout po pokoji, obýváku nebo v kuchyni. Záleží na tom kde ji máte, nechte ji prolítnout po místnosti a potom ji nechte 2-5 min. odpočinout a potom ať znovu lítá. Nechte ji takto prolítávat alespoň hodinu, jak se vám bude chtít.
Andulku tím unavíte a přestane pípat (naříkat).
Já jsem to dneska takto udělala a je klid.
Samička se samečkem sedí v kleci, jsou v klidu, potichu a spokojený.
Doufám že vám toto pomůže.

Andulka

(Grace, 23. 5. 2021 14:12)

Dobrý den, máme doma dvě andulky samičku a samečka.
Samička každý den i noc pípá (zní to jako by naříkala).
Už to dělá asi měsíc.
Mohly by jste mi napsat co si o tom myslíte.

Bobky

(Karolína, 12. 4. 2021 20:56)

Dobrý den moje Andulka na v trusu takové malé kuličky jako nestrávené zrní. Myslím si že to může být to mohly být ty zrníčka protěže máme andulku asi měsíc a začíná být agresivní ale četla jsem na internetu nemoci andulek a mohlo by to být špatné trávení a později i Štítná žláza. Mohly byste mi napsat co si o tom myslíte

pomoc :)

(agapornis, 2. 3. 2021 10:41)

Dobrý den, mám doma dva agapornise sestra je dostala v osmi letech a tak se o ně vůbec nestarala. S výchovou jsme začali před rokem a jen jeden papoušek se nechá podržet. Právě na něm jsem dnes ráno zahlédla takový hnědy až žlutyý flek (vystoulý). Vůbec nevím co mám dělat protože u veterináře jsme nikdy nebyli a papoušci nejsou ochočeni.Děkuji

Andulka

(Janka, 14. 5. 2020 21:50)

Dobrý deň. Moja andulka celebnoci vydáva prenikavý piskot, akoby knucanie neviete o co by mohlo ísť?

Re: Andulka

(Hrubá hana , 11. 11. 2020 11:51)

mám anduláčka 5měsíců , je čilý , povídá , zobe , pije , létá , ale vydává zvuky jako klokotání , a když zabouchám do stolu , tak toho nechá , ale potom zase , v noci ne

Andulka

(JiraHa5, 16. 8. 2020 1:18)

Mam prozbu mam andulku ktera poletovala a poškodila oko apochroumala křidlo a vypada to že to ma vykloubene tak se chci zeptat jestli se to da nejak vylečit dekuju prosim pomoc

Andulka krvácení z vnitřní strany obou křídel

(René, 12. 7. 2020 10:15)

Dobrý den,

v pátek jsme si přivezli andulku od chovatele, byla v pořádku. Doma jsme ji vpustili z přepravky do klece a chvíli splašeně poletovala, posléze ji začala jemně téct krev z vnitřních stran křídel - nedokážu říct, jestli z okrajů nebo ze strany více k tělu. Po chvíli se krvácení zastavilo a andulka se zklidnila, v sobotu vše proběhlo v pořádku a dnes v noci opět andulka splašeně začala poletovat po kleci a našly jsme nové kapky krve a okraj křídla měla více zbarvený krví. Můžete mi prosím poradit o co může jít, případně, co mohu podniknout, abych andulce pomohl?

Děkuji za reakci.

Andulka

(Jana , 9. 7. 2020 14:08)

Andulka ma špinavou hlavu od melounu jak ji můžu umýt?

průjem a ztráta peří

(Andulka, 13. 6. 2020 9:19)

Máme andulku, v srpnu jí budou 2 roky, poslední dobou má řídkou stolici a ve velké míře začala ztrácet nejdříve prachové peří a teď už i vrchní, které nestíhá dorůstat (za chvíli bude nejspíš uplně nahatá), už nemůže ani létat, jinak ale stále žere a pije uplně normálně a brebentí jak o život, jenom občas je malinko unavenější tak víc spí a odpočívá. Nevíte co by mohlo pomoct a jestli se s tím dá vůbec něco dělat? Děkuji

Andulka

(Martinforejt4@gmail.com , 23. 5. 2020 20:15)

Andulka vydavala divne zvuky a spadla z bydylkaLezi na dne klece a obtizne se hybe. Mam ji 6 let

Bolavé nohy

(Nikola, 5. 4. 2017 18:30)

Prosím vas moje Andulka si porad Krči nohy a protahuje co mám dělat

Re: Bolavé nohy

(Ksjsvrgdjdjdbsvshsksejhjsjdghsjskallaoauezdhdbvsbwnakwrv, 23. 5. 2020 17:41)

No... Naše andulka si taky protahuje nohy, ale nekrčí je...

Zánět vole?

(Er3k, 22. 4. 2020 11:42)

Moje andulka (holka) je březí má zvětšené vole ale je to zánět nebo je to tím že je březí?

Prosím pomoc!!!

(Michaela, 14. 4. 2020 20:54)

Dobrý den mám strach o mého papouška(andulka kluk)
Babička ji totiž našla venku a dala jí nám protože máme
Plno papoušků. Byla mezi ostatními papušky ale nelíbilo
Se jí tam tak jsem si ji dala do pokoje.Byl zdravý a fit ale
Najednou se začal "dusit". Už se nedusí ale sedí na větvi
A je ÚPLNĚ SKLESLÝ!!! Když jí tak je ÚPLNĚ zobákem u
Toho jídla. Babička ho našla a byl už starší. Umírá ??? A
Jestli ano, jak udělat aby netrpěl?? Děkuji za odpověď

zlomená noha?

(andulka, 11. 4. 2018 16:37)

dobry den muj syn skřípnul andulce maliko nihy ve skrini opravdu malinko , andulka troššku křičela tak pak sme rychle skrín otevreli a vyleltěla na vetev chvili měla nohu skrčenou myslím že jí bolela , potom si jí ještě jakoby kousala a má tam, myslím sedřenou kužičku protože tam je maliko krve, po 35 sekudnách co se jí to stalo byla strašně načepířená ( jako když se zlobí..) ale pořád je načepířená ale ne tolik ,ted už stojí normálně na obou 2 nohách , jí a pije normálně ale přece mám o ní strach je mladá jsou jí 2 roky je ochočená neradi bychom o ni přišli

za vaší radu moc děkuju , jedná se o zlomeninu nebo jen pohmožděninu ?